Do końca roku szkolnego pozostało:

Do końca roku szkolnego pozostało:
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

niedziela, 28 października 2018

Wycieczka do Ogrodzieńca.


W dniach 19-20 października 2018 roku, 32 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w bardzo ciekawej wycieczce krajoznawczo turystycznej do Ogrodzieńca. W pierwszym dniu po przyjeździe pozostawiliśmy bagaże i udaliśmy się do Parku Miniatur gdzie uczniowie zobaczyli rekonstrukcję 17 zamków Jurajskich z okresu ich największej świetności. Następny Park jaki odwiedziliśmy to Dom Legend i Strachów, jest to unikatowa atrakcja która przeniosła nas w świat baśni oraz legend z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Podczas tej podróży stanęliśmy oko w oko z potężnym czarnym psem, poznaliśmy sylwetkę białej damy i wiele innych tajemniczych i owianych grozą opowieści. Ostatni Park to Park Doświadczeń Fizycznych. gdzie znajduje się 42 urządzenia dzięki którym dowiedzieliśmy się jak działają podstawowe prawa fizyki. Kołyska Newtona, Kolorowy Krater czy Wirująca Kula, to tylko niektóre urządzenia przeniosły nas w świat odkryć i eksperymentów. Fizyka wcale nie musi być nudna i o tym przekonaliśmy się będąc w ostatnim parku na naszej trasie. No i na koniec wyczekiwany tor saneczkowy. Przejażdżka na nim to świetna zabawa, emocje no i adrenalina.
Po dniu pełnym wrażeń w parku wróciliśmy do pensjonatu by rozlokować się w pokojach. No a wieczorna kolacja to dopiero niespodzianka, a mianowicie ognisko na dziecińcu zamku.
Kolejny dzień równie był pełen niespodzianek. Po śniadaniu przyszedł po nas pan przewodnik, który zabrał nas wycieczkę pt. „Co kryją Jurajskie skały”. Tem­atem prze­wod­nim wycieczki była jura­jska przy­roda nieoży­wiona. Nie lada atrakcją było samodzielne poszuki­wanie skamieni­ałości okresu jura­jskiego w odkry­wce geo­log­icznej oraz spacer pomiędzy jura­jskimi ostań­cami, pod­czas którego omówione zostały kwestie wpływu pro­cesów kra­sowych na ksz­tał­towanie się masy­wów wapi­en­nych skał, tworze­nie się jaskiń i ich szaty naciekowej, rola jaskiń w początkach osad­nictwa ludzkiego na Jurze, wpływ człowieka na środowisko terenów krasowych. Drugi punk programu to Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Zmęczeni i głodni udaliśmy się  obiad i chwila wytchnienia by ruszyć w dalszą drogę a mianowicie zrekonstruowany Gród królewski na Górze Birów. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i poszukiwaczy śladów przeszłości. Obecnie w zrekonstruowanym, stylizowanym na średniowieczną osadę Grodzie, turyści mogą zobaczyć wystawy tematyczne zgromadzone w chacie właściciela osady i wieży wojowników, w której znajdują się także, znalezione podczas prowadzonych badań artefakty. Zmęczeni wróciliśmy wieczorem w sobotę do Brodeł.
            Dziękujemy OSP Brodła i gminie Alwernia za „Wsparcie zorganizowania na terenie gmina Alwernia imprez i zajęć o charakterze sportowym lub kulturalno – wychowawczym w formie zajęć sportowych, rozgrywek, współzawodnictwa i innych, w celu profilaktycznego zagospodarowania wolnego czasu dzieciom i młodzieży z terenu Gminy Alwernia poza zajęciami szkolnymi w 2018 roku”.







 

 

 





 

 










 













 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz