"Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. (...) Jest także naszą powinnością sprawić, by pamięć o tej bezprecedensowej zbrodni, będącej naszą narodową tragedią, stała się częścią europejskiej i światowej historii. Bo tylko wtedy zbrodnia ta może stać się przestrogą dla przyszłych pokoleń."
W kwietniu 1940 r. radziecka policja polityczna NKWD zamordowała strzałami w tył głowy, ok. 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Była to elita naszego narodu - przeważali wzięci do niewoli oficerowie, ale wśród pomordowanych znaleźli się również urzędnicy, sędziowie, ziemianie, policjanci, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzie kultury i nauki.
10 kwietnia 2010 r. miała miejsce katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, urzędnicy instytucji państwowych, duchowni oraz osoby stanowiące delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
Dziś, 11 kwietnia, z okazji 77 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 7 rocznicy katastrofy smoleńskiej, nasi uczniowie uczcili pamięć wszystkich ofiar, apelem przygotowanym z tej okazji, bo "Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć"...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz