Do końca roku szkolnego pozostało:

Do końca roku szkolnego pozostało:
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

środa, 30 listopada 2016

„Jestem oszczędny – zaleta czy wada?”

Nad tym czy oszczędzać warto, czy może lepiej wydać to co mamy zastanawia się pewnie wielu z nas. Uczniowie biorący udział w projekcie „ Mój dom – moja inwestycja- moja przyszłość”  wiedzą już, że mając nawet niewielkie dochody możemy coś odłożyć, zaoszczędzić. Wystarczy chcieć, mieć wewnętrzne przekonanie o potrzebie i przede wszystkim wyznaczyć  CEL.
29 listopada 2016 r.  gościliśmy w Urzędzie Miejskim w Alwerni odbyła się tam w ramach projektu NBP debata oksfordzka „Jestem oszczędny – zaleta czy wada?”, która była jednym z  głównych punktów   realizowanego przez Gminę Alwernia, a finansowanego przez Narodowy Bank Polski projektu.
W debacie udział wzięli wszyscy zaangażowani w projekt uczniowie z Gimnazjum z Brodeł oraz  z Kwaczały, a także zaproszeni eksperci: Bankowiec oraz Profesor Ekonomii w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 
W tematykę debaty wprowadziła nas Pani Profesor, która wygłosiła krótki wykład na temat ekonomii oraz oszczędzania.
Stronę Propozycji reprezentowała czteroosobowa grupa  z  naszego gimnazjum : Olga Biel, Aleksandra Fiba, Julia Saługa oraz Anna Zelech dziewczyny przedstawiały bycie oszczędnym jako zaletę. Stronę Opozycji natomiast stanowiła czteroosobowa grupa gimnazjalistów z Kwaczały przekonująca że bycie oszczędnym to jednak wada.

Dyskusja pomiędzy uczniami stanowiła bardzo kreatywną wymianę poglądów. Uczestnicy chcąc udowodnić swoje tezy przedstawiali bogate oraz bardzo merytoryczne argumenty. Rozgrywka była niezwykle ciekawa oraz emocjonująca, a uczniowie wykazali się ogromną wiedzą zdobytą  podczas prowadzonych w ramach programu warsztatów. Przekonywujące argumenty obu stron przesądziły    o remisie debaty.







Uwaga! Zmiana!


wtorek, 29 listopada 2016

Polska bliżej nas

W październiku odbyliśmy podróż po naszym pięknym OJCZYSTYM KRAJU – po Polsce!

Podróż rozpoczęliśmy od Pomorza przez Warszawę, Kraków i dotarliśmy do Tatr. Dowiedzieliśmy się   różnych ciekawostek z prezentacji multimedialnej o Piratach braciach Witaliskich, którzy dawno temu działali na Morzu Bałtyckim – nawet mogliśmy poprzebierać się w stroje pirackie! Oglądaliśmy statek wykonany z drewna i mówiliśmy z czego on się składa. Podziwialiśmy widoki przez lunetę, dotykaliśmy i mogliśmy sprawdzić jak działa klepsydra i do czego służyła. Graliśmy na harmonijce ustnej… i dowiedzieliśmy się, że tak właśnie dawniej  spędzali czas wolny rybacy na kutrach, marynarze… a może i bracia Witaliscy? W Warszawie wielkie wrażenie na nas wywarły ŁAZIENKI. Już sama nazwa nas bardzo zaintrygowała . Najbardziej spodobała nam się pomarańczarnia i pałacyk na wodzie. Poznaliśmy również Fryderyka Chopina – naszego genialnego kompozytora. Zwiedzając Kraków nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o naszym pięknym Wawelu i o tym kto tam dawniej rządził. A w szczególności o SMOKU WAWELSKIM. Przypomnieliśmy sobie także o KOŚCIELE MARIACKIM, o SUKIENNICACH i wielu jeszcze innych zabytkach. Najłatwiejsza do zapamiętania była nazwa naszej najdłuższej rzeki w Polsce – czyli Wisła. O tym wszyscy pamiętali. Góry zrobiły na nas ogromne wrażenie swoimi gabarytami i dziwną nazwą” RYSY”. Nie mogliśmy tego zapamiętać ale wiemy, że to najwyższy szczyt TATR. Podczas podróży nie brakowało zabaw, tańców jak również ciekawych legend: „Bursztynowa korona”, „Złota kaczka”, Szewczyk Dratewka”. Podroż zakończyliśmy konkursem pt „ KSIAŻECZKA MAŁEGO PATRIOTY”  Zapraszamy do galerii. Tam wszyscy mogą zobaczyć jak wyglądała nasza podróż! Humorki nam dopisywały !!!!!
























poniedziałek, 28 listopada 2016

Dzień Aktywnego Obywatela

Drodzy Rodzice w środę 30 listopada w naszej szkole  będzie mieć miejsce
Dzień Aktywnego Obywatela, organizowany w ramach projektu WolontaROOWERiusz.
Odbędzie się wtedy zbiórka produktów spożywczych i chemii , gdyż zaangażowaliśmy się
w Szlachetną Paczkę dla Bohatera.
Ponadto rozpoczynamy akcję „GROSZ DO GROSZA”, z której dochód przeznaczymy na zakup ławeczek i puf na korytarze naszej szkoły. W ramach tej akcji sprzedawać będziemy ciasta i kartki świąteczne i odbędzie się zbiórka groszówek. 

Chcemy w tym dniu zbierać także nakrętki dla Amelki. 

niedziela, 27 listopada 2016

Innowacyjne nauczanie języka niemieckiego z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych
Ich bin kreativ und Deutsch ist mein neues Hobby
  Celem  innowacji jest zainteresowanie uczniów językiem niemieckim poprzez kreatywne sposoby nauczania oraz wykorzystanie  technik audiowizualnych i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie I klasy gimnazjum  w Zespole Szkół nr 2 w Brodłach rozpoczynają swoją przygodę z językiem niemieckim dopiero w gimnazjum, aby zmotywować ich do pracy  i oswoić z nowym językiem obcym potrzebne są nowoczesne metody odzwierciedlające ich zainteresowania, wspomagające twórcze procesy myślenia. Innowacja ta będzie realizowana pod okiem p. I. Hajda  do 21.06.2017 z wykorzystaniem następujących metod i technik:


· Każdy uczeń zakłada Portfolio Językowe, które powinno składać się z  trzech części: biografii, paszportu, i tzw. dossier, w którym przechowywany jest zbiór reprezentatywnych prac uczącego się w postaci obrazowo – słownej,
·        Plakaty, prace manualne
  • Inscenizacje (praca w parach i w grupach)
  • Projekcja filmów.

    Potrzeba wprowadzenia innowacji pedagogicznej wypływa z konieczności rozwijania najważniejszych umiejętności językowych, które potrzebne są w codziennym życiu, czyli sprawności mówienia, rozwoju słownictwa i rozumienia ze słuchu oraz z chęci dostosowania metod nauczania do zainteresowań uczniów. Konieczność rozwoju kreatywnego myślenia, wyrażania siebie w sposób twórczy, wykorzystując przy tym nowo nabyte umiejętności językowe.   




       

sobota, 26 listopada 2016

Podziękowania

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom  i ich rodzicom , a także moim koleżankom i kolegom za oddanie głosu w plebiscycie na ,,Nauczyciela małej szkoły" .Szczególne podziękowania kieruję jednak do moich absolwentów, dzięki nim czuję ,że moja praca ma sens.

                                      Anna Nowak

czwartek, 24 listopada 2016

Ciekawe lekcje przyrody

Nie ma to jak lekcje przyrody!! Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej je uwielbiają, szczególnie te w terenie. W ostatnim czasie dzieci były w lesie gdzie rozpoznawały drzewa iglaste i liściaste, zbierały różnorodne liście z których przygotowywały zielniki, przy pierwszych szronach przez lupę obserwowały jak wygląda szron a na ostatnich zajęciach założyły hodowlę kryształów soli którą bacznie obserwują. 






Mali badacze

Uczniowie klasy 2 uczestniczą w innowacji prowadzonej przez panie nauczycielki pt. „Mali badacze - czyli eksperymentowanie w edukacji wczesnoszkolnej”. Innowacja ta ma na celu rozbudzić i rozwijać pasje badawcze uczniów w młodszym wieku szkolnym, zainteresować dzieci naukami matematyczno – przyrodniczymi oraz podtrzymać naturalne otwarcia umysłów dzieci na eksperymentowanie i doświadczanie. Na jednym ze spotkań dzieci czarowały  i zamieniały wodę zabarwioną atramentem w przeźroczystą wodę. Na kolejnych zajęciach dzieci przygotowały z plasteliny wulkan, z którego wkrótce będzie wybuchała kolorowa lawa.
Eksperymentowanie sprawia dzieciom wiele radości i uśmiechy na ich twarzy.







Niezwykła wycieczka

Uczniowie klas 2 i 3 SP byli na niezwykłej wycieczce w Krakowie gdzie  uczestniczyli w koncercie pt. „W labiryncie komputera co kraj to muzyka” , który to odbył się w krakowskiej filharmonii. Koncerty dla dzieci to forma obcowania z muzyką klasyczną, przygotowana z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Podczas koncertu dzieci spotkały się z Babcią Melodią i Dziadkiem Rytmusem oraz  z nieodłączną Kuzynką Klawiaturą. Aktorzy wraz dziećmi wędrowali po takich państwach jak: Rosja gdzie spotkali się z muzyką Piotra Czajkowskiego następnie odwiedzili Londyn i spotkanie z figurkami tańczącymi, powędrowali również do Czech, Francji, Hiszpanii, Węgier, Norwegii, Włoch. W każdym z tym państw dzieci miały możliwość poznania twórców narodowej muzyków.
Spotkania w filharmonii przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium. Dla dzieci było to ogromne przeżycie gdyż było to również ich pierwsze wyjście do filharmonii.

Po koncercie kolejnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum motyli żywych gdzie podczas wizyty w tym muzeum oglądaliśmy z bardzo bliska, a nawet dotykając motyle kilkunastu gatunków, pochodzących z Azji i Ameryki Południowej.
W muzeum przy Grodzkiej motyle latają swobodnie po całym pomieszczeniu. Zwiedzający mogą dokładnie obejrzeć każdy z prezentowanych gatunków. Motyle wykluwają się na miejscu ze sprowadzonych z zagranicy kokonów.
Obecnie najciekawszym gatunkiem w kolekcji muzeum jest morpho menelaus, wyróżniający się przede wszystkim wielkością i wyjątkową barwą. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 13 – 14 cm, a zabarwienie zmienia się w zależności od kąta padania światła – z intensywnie niebieskiego na fioletowe. Wizyta w tymże muzeum była również niesamowitym przeżyciem. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu.